Šefica Međunarodne organizacije za migracije (IOM) u BiH, Laura Lungarotti, istaknula je da u Bosni i Hercegovini postoji dovoljno smještajnih kapaciteta za sve migrante koji su u potrazi za skloništem. Međutim, primjećuje porast nezakonitih ulazaka u zemlju posljednjih mjeseci i godina, iako je njihovo zadržavanje sada kraće.
„Brzo napuštaju BiH, što ukazuje na to da krijumčari, trgovci ljudima, brzo premještaju migrante duž ove balkanske rute. Naravno, iskorištavaju ranjivost migrantske populacije. Na nama je da što prije registriramo te osobe i pronađemo odgovarajuća rješenja za njihovu situaciju“, izjavila je novinarima.
Kao ključnu poruku s današnjeg događaja, istaknula je da migracija može biti dio rješenja za demografsku krizu u zemlji, nadomještajući nedostatak radne snage. Migranti mogu obogatiti društvo raznolikošću, donoseći interkulturalnu perspektivu i kreativnost.
U suradnji s udruženjima poslodavaca u FBiH i RS te kreatorima politika, nastoje prevladati određene poteškoće u angažiranju stranih radnika.
„Nastojimo olakšati ovaj proces, ukloniti nepotrebne prepreke, kako bi koristi imali i država i oni koji trebaju radnu snagu, kao i zemlje iz kojih migranti dolaze. Već postoji određeni broj migranata koji rade u zemlji, a na nama je da pronađemo odgovarajući pravni okvir i politike koje će olakšati ovaj proces za uzajamnu korist“, rekla je prije konferencije.
Zamjenik direktora Službe za poslove sa strancima, Mirsad Buzar, naglašava da je od početka 2018. godine ta služba registrirala 145.000 migranata u BiH. Trendovi su se mijenjali tijekom godina, ali su napravljeni koraci prepoznati od lokalnih vlasti i stanovništva.
„Evropska unija je prepoznala napore BiH u efikasnom upravljanju migracijama. Trenutno ima oko 2.400 migranata u BiH, a postoje četiri privremena centra“, rekao je.
Migracije su kompleksna pojava, noseći mnoge izazove, te je važna suradnja državnih organa s ostalim nivoima vlasti, nevladinim sektorom i humanitarnim organizacijama.
Predsjednik Društva Crvenog križa BiH, Marko Sinanović, navodi da je kroz Bosnu i Hercegovinu ove godine prošlo oko 30.000 migranata, ali se zadržavaju kraće nego prijašnjih godina.
Postoje četiri prihvatna centra u BiH (u Kantonu Sarajevo i Unsko-sanskom kantonu), u kojima su većinom mlađi ljudi. Većinom su to osobe koje su na putu do zemalja radi ekonomske sigurnosti ili izbjegavanja ratnih dejstava u svojim zemljama.
Društvo, uz pomoć međunarodnih donatora, brine o migrantima, osiguravajući im dobre uvjete za boravak, hranu i higijenu. Mobilni timovi pružaju zdravstvenu i psihosocijalnu podršku po potrebi.
Druga konferencija Društva Crvenog križa BiH održana je pod pokroviteljstvom Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH, a na početku skupa prikazan je video o angažmanu volontera u brizi o migrantima
.