Život izvan Zemlje? Naučnici otkrili moguće biopotpise na udaljenoj planeti

U istorijskom otkriću, astronomi su pomoću svemirskog teleskopa James Webb detektovali potencijalne hemijske tragove života na egzoplaneti K2-18 b, udaljenoj 124 svjetlosne godine od Zemlje. Analizom atmosfere ovog ogromnog planeta – devet puta masivnijeg od Zemlje – uočeni su molekuli dimetil sulfida (DMS) i dimetil disulfida (DMDS), koji su na Zemlji povezani isključivo s biološkim procesima, naročito s morskim mikroorganizmima.
Iako prisustvo ovih molekula još uvijek ne predstavlja direktni dokaz života, naučnici tvrde da su to najubjedljiviji biopotpisi ikada otkriveni van našeg Sunčevog sistema. Profesor Nikku Madhusudhan sa Univerziteta u Kembridžu ističe da bi ovo mogao biti trenutak koji će se u budućnosti pamtiti kao prekretnica u ljudskoj potrazi za životom u svemiru.
K2-18 b se nalazi u „nastanjivoj zoni“ oko svoje zvijezde, što znači da ima temperaturu pogodnu za postojanje tečne vode – osnovnog preduslova za život. Naučnici su prethodno pretpostavljali da bi planeta mogla biti prekrivena okeanom, ali postoje i teorije da je riječ o gasovitoj planeti ili čak planeti sa okeanima od magme.
Otkrivene koncentracije DMS i DMDS su nevjerovatno visoke – čak hiljadu puta veće nego na Zemlji. Iako postoji mogućnost da su ove hemikalije nastale i nebiološkim putem, za sada nema poznatih geoloških ili atmosferskih procesa koji bi mogli objasniti njihovo prisustvo bez učešća života.
Ipak, mnogi naučnici pozivaju na oprez i naglašavaju potrebu za dodatnim posmatranjima i analizama, dok drugi vjeruju da bi pokušaji otkrivanja vanzemaljske inteligencije kroz tzv. tehnopotpise (poput radio-signala ili artefakata tehnologije) mogli biti učinkovitiji put.
Bez obzira na ishod, naučni svijet saglasan je u jednom – svemirski teleskop James Webb otvorio je novo poglavlje u potrazi za životom van Zemlje.
(Klix.ba)