BrčkoVijesti

Sastanak predsjednika Skupštine Brčko distrikta s ambasadorom Kraljevine Danske

U prostorijama Skupštine Brčko distrikta BiH danas je održan sastanak predsjednika Skupštine Damira Bulčevića s Njegovom Ekselencijom Ågeom Sandalom Møllerom, ambasadorom Kraljevine Danske u Bosni i Hercegovini, koji je Brčko posjetio u pratnji političke savjetnice Amile Karačić i lične asistentice Denete Hasković.

Susret je upriličen u važnom političkom kontekstu, s obzirom na to da Danska 1. januara 2025. preuzima ulogu nestalne članice Vijeća sigurnosti UN, dok će od 1. jula predsjedavati Vijećem Evropske unije.

Predsjednik Skupštine upoznao je ambasadora s ustavno-pravnom pozicijom Brčko distrikta, njegovim nadležnostima i specifičnostima, te izrazio spremnost na razvoj saradnje u oblastima privrede, institucija i društvenog razvoja, kao i aktivno uključivanje Distrikta u evropske integracijske procese.

Ambasador Møller, prvi rezidentni ambasador Danske u BiH nakon 15 godina, istakao je važnost otvorenog dijaloga sa svim nivoima vlasti u BiH, uključujući lokalne zajednice poput Brčkog. Posebna pažnja posvećena je bh. dijaspori u Danskoj, koja broji više od 23.000 osoba i ima značajnu ulogu u jačanju bilateralnih odnosa.

Sastanak je protekao u prijateljskoj i konstruktivnoj atmosferi, a ocijenjen je kao važan korak ka daljnjem jačanju institucionalne saradnje između Brčko distrikta i Ambasade Kraljevine Danske u BiH.

Povezani članci

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button