OSNIVANJE MULTIDISCIPLINARNIH CENTARA UNAPRIJEDIĆE PRIMARNU ZDRAVSTVENU ZAŠTITU

Projekat „Zdrave zajednice u BiH“, koji realizuje Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske radi osnivanja multidisciplinarnih centara u domovima zdravlja s ciljem promocije zdravlja i prevencije bolesti, značajno će unaprijediti primarnu zdravstvenu zaštitu i zdravlje građana, izjavio je Srni pomoćnik ministra zdravlja Milan Latinović.
Latinović je napomenuo da promociju zdravlja i prevenciju bolesti sprovodi primarna zdravstvena zaštita na osnovu zakona iz 2022. godine, a nosioci su njeni multidisciplinarni centri.
„Ti centri će biti uspostavljeni da koordinišu i nadgledaju programe koje će sačiniti Institut za javno zdravlje Republike Srpske, odnosno da planiraju i prave planove i programe namijenjene prevashodno za njihovu jedinicu lokalne samouprave, shodno njihovim i potrebama građana“, rekao je Latinović u Tesliću.
On je pojasnio da će multidisciplinarni centri vršiti i evaluaciju i davati prijedloge radi unapređenja zdravstvenih usluga.
Latinović je naveo da je današnja radionica o organizaciji i radu multidisciplinarnih centara za promociju zdravlja i prevencije bolesti, povreda i stanja Republike Srpske organizovana za 11 direktora domova zdravlja u Srpskoj, koji učestvuju u prvoj od ukupno tri faze ovog projekta kako bi bila saslušana njihova dosadašnja iskustva i prijedlozi.
O iskustvima uvođenja integrisane prevencije na primarnom sektoru u Sloveniji tokom dvodnevne radionice govoriće ljekar iz Slovenije Albreht Tit, koji je rekao da je projekat realizovan u dvije trećine od ukupno 63 doma zdravlja.
On je ukazao da su dosadašnja iskustva pozitivna, s obzirom na to da se podrazumijeva uspostavljanje saradnje sa lokalnom zajednicom, koja podstiče brigu o zdravlju ne samo bolesnih, već i zdravih sugrađana kroz zdrave stilove i načine života, što uključuje i stručnjake iz oblasti dijetetike, kineziologe i druge.
Tit je naveo da je svaka opština u Sloveniji putem veb-aplikacije „Zdravlje u opštini“ u mogućnosti da prati indikatore u svojoj i drugim lokalnim zajednicama kroz intervale, te dodao da je to dobra osnova za planiranje u saradnji sa domovima zdravlja.
Prvi Centar za promociju zdravlja, prevenciju bolesti i stanja osnovan je u Domu zdravlja u Banjaluci, a načelnik Centra Mladen Šukalo rekao je da su radi unapređenja zdravlja uspostavili saradnju sa svim službama koje u nadležnosti imaju promotivno-preventivne usluge, drugim institucijama i jedinicom lokalne samouprave, kao i udruženjima oboljelih.
On je istakao važnost preventivnog rada za sve uzrasne grupe građana s akcentom na hronične nezarazne bolesti.
„U proteklom periodu mnogo smo radili na podizanju svijesti naših građana o značaju preventivnih pregleda i u samom početku imali smo i otežavajućih okolnosti, pa i među zdravstvenim radnicima u primarnoj zdravstvenoj zaštiti koji svakodnevno pružaju veliki broj usluga u liječenju, što ih u neku ruku onemogućava da u potpunosti i što većem obimu sprovode i promotivno-preventivne usluge, a naravno postavljaju se i pitanja finansiranja“, izjavio je Šukalo.
Menadžer projekta „Zdrave zajednice u BiH“ DŽenita Hrelja Hasečić rekla je da ovaj projekat sprovode Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske i federalno Ministarstvo zdravstva, uz podršku Saveza opština i gradova Srpske, uz tehničku podršku Instituta za populaciju i razvoj.
Ovaj projekat podržava Vlada Švajcarske.
Projekat se u prvoj fazi za period 2024-2027. godine realizuje u Mrkonjić Gradu, Čelincu, Laktašima, Prnjavoru, Doboju, Šamcu, Bijeljini, Zvorniku, Vlasenici, Foči i na Palama