BiHBiznisVijesti

Ratari zabrinuti pred početak žetve pšenice: Skladišta spremna, otkupna cijena enigma

BANjALUKA – Iako u Republici Srpskoj ima dovoljno skladišnih kapaciteta za prihvat ovogodišnjeg roda pšenice, a lagerovanje će biti besplatno mjesec dana od prijema robe, ratare koji sljedeće sedmice kreću u žetvu najviše brine što još ne znaju po kojoj cijeni će prodavati ovu žitaricu.

Dok iz resornog ministarstva uvjeravaju da će otkup biti obezbijeđen i da će cijena biti formirana po tržišnim principima, poljoprivrednici upozoravaju da ih rast troškova i neizvjesnost dovode u tešku situaciju.

Ministarka poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Anđelka Kuzmić istakla je da postoji dovoljno skladišnih kapaciteta za prihvat ovogodišnjeg roda pšenice i da će biti omogućeno besplatno lagerovanje, kako bi proizvođači imali dodatno vrijeme za donošenje odluke o prodaji.

Spremnost za kompletan otkup

– Otkupljivači i prerađivači iskazali su spremnost da otkupe sve ponuđene količine tržišnih viškova, što je veoma značajno – rekla je ona.

Navela je da je sada nerealno govoriti o cijeni pšenice, ali da će ona biti formirana uz uvažavanje kretanja cijena u regionu.

– Zadovoljni smo kvalitetom i rodom pšenice, a ministarstvo će pratiti tok žetve i otkupa – rekla je Kuzmićeva juče nakon sastanka sa otkupljivačima.

Vlasnik poljoprivredne kompanije “Gold MG” iz Donjeg Žabara Goran Mitrović kaže da su klimatski uslovi bili veoma povoljni i da proizvođači očekuju natprosječan rod pšenice.

– Cijena će biti formirana na osnovu cijena u okruženju, plus troškovi transporta i carine – naveo je on.

Ukazao je da je važno da poljoprivrednici siju kvalitetniju pšenicu, uz primjenu neophodnih agrotehničkih mjera, kako bi kasnije mogli ostvariti veću prodajnu cijenu.

Sa druge strane, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Semberije i Majevice Savo Bakajlić za “Glas Srpske” ističe da su proizvođači veoma zabrinuti zbog neizvjesnosti oko otkupnih cijena.

– Imamo cijenu koštanja koja bi realno trebalo da bude oko 45 feninga, zavisno od prinosa. Prvu njivu ćemo izmjeriti početkom naredne sedmice, pa će se tačno znati koliko nas je koštala proizvodnja. Sve ostalo su spekulacije. Nisu isti uslovi kod nas i u okruženju, ni repromaterijal, ni podsticaji, ni cijena goriva – navodi on.

Jasan prijedlog

Prema njegovim riječima, poljoprivrednici imaju jasan prijedlog da se zabrani uvoz dok se ne potroši domaća proizvodnja.

– Ove godine imaćemo dobar kvalitet i prinos, ali vrućine mogu napraviti ozbiljan problem. Nemamo više u šta da se uzdamo, prepušteni smo sami sebi i prinuđeni da izađemo na ulicu i organizujemo proteste – kazao je on.

Govoreći o cijenama, navodi da se trenutno spekuliše različitim iznosima i da se kao referenca često uzimaju berzanske cijene u regionu.

– U Hrvatskoj je oko 16 evra po toni i proizvođači se bune. U Srbiji je  takođe oko 16 evra. Na novosadskoj berzi je 20 do 25 evra. Samo kod nas niko ništa zvanično ne govori – ističe on.

Istakao je da najava o besplatnom skladištenju pšenice nije dovoljna mjera i da ne rješava suštinski problem. Smatra da se proizvođači često suočavaju sa nejednakim uslovima i dodatnim troškovima, dok država, kako kaže, više pažnje posvećuje političkim nego poljoprivrednim pitanjima. Poručio je da, ako se stanje ne promijeni, mnogi razmišljaju da prekinu sjetvu jer u postojećim uslovima više ne vide isplativost proizvodnje.

Ječam

Žetva ječma završena, a pri kraju je i žetva uljane repice.

– U Semberiji je ječam bio zasijan na otprilike 5.000 hektara. Uslovi su bili dobri, kvalitet je odličan, a prinos se kreće u prosjeku oko pet tona po hektaru – istakao je Savo Bakajlić.

GlasSrpske

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button