Rekordan pad brakova u Kini

Broj brakova u Kini zabilježio je rekordni pad prošle godine, opadavši za petinu u odnosu na prethodnu godinu, uprkos intenzivnim naporima vlasti da podstaknu mlade parove da se vjenčaju i osnuju porodice. Ovaj značajan pad ukazuje na dublje demografske i ekonomske izazove s kojima se zemlja suočava.
Stručno mišljenje sugeriše da se dugotrajan pad interesa za brak i formiranje porodice vezuje za visoke troškove čuvanja dece i obrazovanja. Pored toga, usporeni ekonomski rast poslednjih godina otežao je diplomcima pronalaženje zaposlenja, dok se čak i zaposleni suočavaju sa sve većom nesigurnošću u pogledu svojih dugoročnih perspektiva, prenosi Reuters.
Prema podacima Ministarstva za civilna pitanja, prošle godine je registrovano nešto više od 6,1 milion brakova, u poređenju sa 7,68 miliona u prethodnoj godini. Demograf Yi Fuxian sa Univerziteta u Viskonsinu-Madisonu istakao je:
„Nema presedana! Čak je i tokom 2020. godine, usled pandemije Covid-19, broj brakova opao samo za 12,2%.“
On je dodao da je broj vjenčanih parova u Kini prošle godine pao na manje od polovine vrijednosti iz 2013. godine, kada je zabilježeno 13,47 miliona brakova. Ukoliko se ovaj trend nastavi, prema njegovim riječima, „političke i ekonomske ambicije kineske vlade biće razorene njenom demografskom Ahilovom petom.“
S obzirom da Kina, sa 1,4 milijarde stanovnika, zauzima drugo mesto po veličini populacije na svijetu, dok se suočava sa ubrzanim starenjem stanovništva, povećanje interesovanja za brak i rađanje dece postaje ključni prioritet za kineske vlasti. Ovo demografsko pitanje dodatno komplikuje ambiciozne planove zemlje za budući ekonomski razvoj i političku stabilnost.