Tehnologija

Telegram će omogućiti policiji veći pristup podacima kriminalaca

Aplikacija za razmjenu poruka Telegram je prilagodila svoje politike kako bi mogla dijeliti više podataka s državnim vlastima – što predstavlja veliku promjena za platformu koja se suočavala s godinama kritika zbog toga što je pustila da se na njenim kanalima širi materijal o trgovini drogom, sajber kriminal i seksualno zlostavljanju djece.

Glavni izvršni direktor Telegrama Pavel Durov rekao je u ponedjeljak da je platforma promijenila svoju politiku privatnosti kako bi odražavala da može otkriti IP adrese i brojeve telefona osumnjičenih za kriminal kada dobije nalog od relevantnih pravosudnih organa. Do sada je politika Telegrama bila samo otkrivanje podataka o osumnjičenim teroristima po nalogu suda.

“Jasno smo stavili do znanja da IP adrese i telefonski brojevi onih koji krše naša pravila mogu biti otkriveni nadležnim tijelima kao odgovor na valjane zakonske zahtjeve”, napisao je Durov u poruci na svom Telegram kanalu.

Promjene su uslijedile mjesec dana nakon što je Durov uhapšen u Parizu pod optužbom da je njegova platforma bila saučesnik u ilegalnim aktivnostima na aplikaciji i da je odbila da sarađuje s vlastima. Durov je trenutno pušten iz pritvora uz kauciju i ne može napustiti Francusku.

Vlasnik aplikacije je ranije dobio snažnu podršku desničarskih zagovornika slobode govora, uključujući vlasnika X-a Elona Muska, zbog njegovog dugogodišnjeg odbijanja da vladama da pristup podacima svoje platforme. Obećanje da će podaci biti povjerljivi privuklo je sve od kartela organiziranog kriminala do političkih disidentskih grupa u represivnim režimima i ruske i ukrajinske vojske.

Tehnološki poduzetnik rođen u Rusiji rekao je na Telegramu da je funkcija pretraživanja platforme “zloupotrijebljena” za prodaju ilegalne robe. Dodao je da je tim moderatora učinio funkciju “mnogo bezbednijom” tokom poslednjih nedelja.

Telegram će također češće objavljivati izvještaje o transparentnosti, dijeleći podatke o tome koliko je često sarađivao s vlastima. Nova politika privatnosti kaže da će se to dešavati kvartalno umjesto svakih šest mjeseci.

(N1)

Povezani članci

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button