DruštvoVijesti

Gdje je Sara? Priča koja je uzdrmala cijelu BiH

Centar za istraživačko novinarstvo predstavio je dokumentarni film „Gdje je Sara?“, bebi koja je nestala sa Univerzitetsko-kliničkog centra u Banjaluci, a koji je nakon emitovanja izazvao značajnu pažnju BiH javnosti.

U Univerzitetsko-kliničkom centru Republike Srpske u Banjaluci godišnje umre dvadesetak novorođenčadi. Ako roditelji ne preuzmu njihova tijela, UKCRS ih nakon obdukcije šalje Javnom preduzeću „Gradsko groblje“, koje ih sahranjuje pored drugih beba koje su imale sličnu sudbinu

Sarina majka, Aleksandra Blagojević, i otac, Miloš Kuprešanin, već četiri godine bezuspješno tragaju za grobom svog djeteta, a pred kamerama CIN-a govorili se govorili kroz šta su sve prošli od trenutka saznanja da je Aleksandra trudna, njenog porođaja, saznanja da je beba preminula, te dugogodišnje borbe da saznaju sve okolnosti koje su uslijedile nakon toga: sahrana djeteta, ekshumacija posmrtnih ostataka..  Posljednjih godinu dana, novinari Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) pridružili su im se u ovoj potrazi.

Kamere su pratile Aleksandrinu i Miloševu borbu s preprekama unutar sistema. Čak ni uz novinarsku podršku, nisu uspjeli otvoriti sva zatvorena vrata preduzeća, ustanova i institucija povezanih s njihovom tragedijom.

Tražeći Saru, njeni roditelji su morali iskopati dva tijela sa dječije parcele banjalučkog groblja na Pobrđu.

Aleksandra i Miloš su prijavili cijeli slučaj policiji i tužilaštvu, ali je istraga po tom pitanju obustavljena.

„Okružno javno tužilaštvo Banja Luka postupalo je u predmetu povodom praćenja trudnoće, poroda, boravka u bolnici oštećene Aleksandre Đilas sada Balogojević i smrti novorođenčeta dana 08.09.2018.godine, te je dana 05.10.2021.godine, donijelo tužilačku odluku naredbu o nesprovođenju istrage protiv UKC RS, zbog krivičnog djela Nepružanje ljekarske pomoći jer ne postoje osnovi sumnje da je prijavljeno pravno lice učinilo predmetno krivično djelo. Na donesenu tužilačku odluku oštećena je uložila pritužbu Glavnom okružnom javnom tužiocu Okružnog javnog tužilaštva Banja Luka, koji je rješenjem odbio pritužbu kao neosnovanu. Protiv rješenja Glavnog okružnog javnog tužioca oštećena je izjavila prigovor Glavnom republičkom javnom tužiocu, Republičkog javnog tužilaštva RS, koji je rješenjem prigovor odbio kao neosnovan.“ navode iz Tužilaštva.

Iz OJT su podsjetili da su postupali u predmetu povodom praćenja trudnoće, poroda, boravka u bolnici oštećene Aleksandre Đilas, sada Blagojević i smrti novorođenčeta dana 8. septembra 2018.godine.

Nakon što je dokumentarni film “ Gdje je Sara“ objavljen  Okružno javno tužilaštvo Banja Luka formiralo je predmet u vezi sa svim tvrdnjama i radnjama koje su objavljene u dokumentarnom filmu.

Advokat Aleksandre Blagojević i Miloša Kuprešanina je u januaru 2022. godine pismenim putem zatražio sastanak sa  predstavnicima UKCRS-a, Gradskog groblja i Grada Banja Luka, više od dvije godine čekaju sastanak.

Nakon emitovanog dokumentarnog filma oglasio se i UKC RS, a sapoštenje prenosimo u cijelosti.

Zbog velikog interesovanja i upita medijskih kuća koje je izazvao dokumentarni film „Gdje je?“ imamo obavezu da se ispred najveće zdravstvene ustanove obratimo javnosti. Moramo da naglasimo da se u Univerziteskom kliničkom centru Republike Srpske liječe pacijenti, te da u našoj nadležnosti nisu organizovanja ukopa, sahranjivanje i ekshumacije. Uvažavajući veoma tešku i tužnu situaciju u kojoj se nalaze roditelji vrlo je nezahvalno komentarisati istu.

Takođe, ne možemo da se ne otrgnemo utisku da gore navedeni film, bar što se tiče nadležnosti UKC Republike Srpske, je napravljen tendenciozno imajući za cilj potpunu diskreditaciju zdravstvenog sistema Republike Srpske i stvaranje prostora za špekulacije. Mnoge veoma važne činjenice su izostavljene u samom filmu, da li namjerno ili slučajno ostaje pitanje. S tim u vezi kada je riječ o ovako osjetljivim slučajevima smatramo da je potrebno da nadležene institucije utvrde činjenice, te na osnovu toga da se donese ispravna odluka i formira mišljenje jer javni prostor nije niti može biti ni sud ni sudnica.

Što se tiče nadležnosti UKC Republike Srpske u ovom slučaju sa sigurnošću možemo da kažemo da su ispoštovani svi medicinski protokoli u liječenju trudnice i novorođenčeta i zakonska regulativa na osnovu koje je urađena obdukcija, za što postoji medicinska dokumentacija koja je na raspolaganju nadležnim institucijama. Takođe, u našoj arhivi je potvrda o preuzimanju pokojnika od strane Gradskog groblja Banjaluka (br. 1340/18).

Tražeći Saru, njeni roditelji su morali iskopati dva tijela sa dječije parcele banjalučkog groblja na Pobrđu.

Gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković održao je danas konferenciju za medije na kojoj je govorio o slučaju „Gdje je Sara?“, odnosno o nestaloj banjalučkoj bebi Sari koja je navodno preminula 2018. godine.Stanivuković je naglasio da grad Banja Luka u ovom slučaju nastupa veoma oprezno te je dodao i da maksimalno stoji na raspolaganju roditeljima.

„Sve dokumente i sve papire do kojih možemo doći i koje postoje u evidenciji stavit ćemo ovog trena na maksimalno raspolaganje. Razgovarao sam sa svojim savjetnicima iz različitih oblasti da kontaktiraju porodicu i sve što se očekuje od nas, i više od toga, bit će maksimalno dostupno“, kazao je Stanivuković.

Aleksandra Blagojević i Miloš Kuprešanin pripremaju kolektivu tužbu protiv odgovornih za nestanak bebe. Također, nakon emitovanog dokumentarnog filma oglasio se i UKC RS, a sapoštenje prenosimo u cijelosti.
Nataša Stijak se nakon istraživanja CIN-a pridružila Aleksandri i traži odgovore za nestanak svoje bebe.

 

 

 

 

Povezani članci

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button