Građanima BiH već 11 godina naplaćuje se puna cijena ličnih karata, iako one ne sadrže sve što su građani zapravo platili
Ovu informaciju objavio je Almir Badnjević, direktor Agencije za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA). Pojašnjava da se radi o besplatnom elektronskom potpisu, koji i dalje nije uveden na lične karte.
Kako su “Nezavisne novine” juče pokušale provjeriti u IDDEEA koliko je ličnih karata izdato od 2013. godine do danas, odgovor nisu dobile. Ipak, prema podacima s web stranice IDDEEA, trenutno je u opticaju 3.049.128 važećih ličnih karata, što ukazuje na ogromnu sumu novca naplaćenu bez osnova.
Badnjević je izjavio da je, „najblaže rečeno – skandalozno“, to što Savjet ministara BiH nije usvojio odluku (sedam glasova „za“, dva „protiv“) da građani na ličnim kartama imaju besplatan elektronski potpis.
“Ovo je Zakonom o ličnoj karti građana BiH propisano još 2013. godine. Umjesto da su prvo usvojili sve potrebne odluke, a zatim ugovarali poslove izrade ličnih karata sa čipom i pripadajućim sertifikatima, odlučeno je da se građanima naplaćuje puna cijena, iako nisu dobili ono što su platili. Dakle, građani BiH već 11 godina plaćaju nešto što ne dobijaju”, izjavio je Badnjević.
Kako tvrdi Badnjević, u proteklih godinu dana Agencija je pokušavala da se ova odluka usvoji. “Prikupili smo sva pozitivna mišljenja ministarstava, međutim Vijeće ministara na kraju nije usvojilo ovu odluku. Na osnovu tog zaključka uputili smo inicijativu Ministarstvu civilnih poslova BiH da se promijeni Pravilnik o ličnoj karti i smanji cijena lične karte građanima BiH”, naveo je.
Naglasio je da građani BiH već imaju besplatan udaljeni elektronski potpis putem IDDEEA BiH. “Predvidjeli smo ovakav ishod i nismo htjeli čekati samo ovu opciju. Više od milion dokumenata u BiH već je potpisano kvalifikovanim elektronskim potpisom. Do sredine naredne godine građani će dobiti svoj elektronski potpis i putem digitalnog novčanika,” najavio je Badnjević.
Ipak, napomenuo je da je elektronski potpis trebao biti dostupan na ličnim kartama od 2013. godine. “Nažalost, ni nakon 11 godina građanima nije omogućeno ono što su morali dobiti,” zaključio je.
Admir Arnautović, predsjednik Udruženja kluba potrošača Srednje Bosne Travnik, smatra kako je neprihvatljivo da građani plaćaju lične karte više nego što bi trebali. “Vjerujem da je ovo samo jedan od mnogih sličnih slučajeva. Da se malo dublje istraži, naišli bismo na još mnogo sličnih primjera. Nažalost, rijetko imamo situacije da građani plaćaju manje nego što je predviđeno,” izjavio je Arnautović za “Nezavisne novine”.