Vijesti

Pušten u rad sistem “Pronađi me“

Sistem hitnog obavještavanja javnosti u slučaju nestanka maloljetnog lica „Pronađi me“ od danas je aktivan i u Republici Srpskoj.
Nakon što je ministar unutrašnjih poslova Srpske Siniša Karan potpisao sporazume sa ministrom zdravlja i socijalne zaštite Alenom Šeranićem i ministrom saobraćaja i veza Nedeljkom Čubrilovićem u okviru promocije ovog Sistema, te sa generalnim direktorima RTRS-a Dijanom Milanković i Kompanije m:tel Jelenom Trivan, građanima su stizale poruke putem mobilnog operatera da je sistem aktivan i da više informacija mogu pročitati na stranici https://pronadjime.vladars.rs.
 

– Platforma „Pronađi me“; namijenjena je ta hitno obavještavanjejavnosti u slučaju nestanka maloljetnog lica koja će omogućiti brzu distribuciju informacija svim građanima preko subjekata nadležnih za informisanje javnosti, kada policija procijeni da bi objavljivanje ove informacije u javnosti doprinijelo pronalasku djeteta – navedeno je na stranici. Pojašnjeno je da hitno obavještavanje podrazumijeva slanje poruke o nestanku maloljetnog lica sa svim relevantnim informacijama i to prekidom TV i radio programa, slanjem SMS poruka građanima, prikazima na ekranima na auto-putu, aerodromima i autobuskim stanicama.

Karan je rekao da je prioritet MUP-a RS briga za bezbjednost djece, ali i prevencija maloljetničke delinkvencije.

– Naš MUP ima kapacitet, znanje i volju kada je riječ o zaštiti maloljetnih lica – istakao je Karan nakon potpisivanja sporazuma.

On je zahvalio MUP-u Srbije za nemjerljiv doprinos u razvoju ovog sistema u Republici Srpskoj.

– Djeca su najranjiviji dio društva, svi zajedno moramo raditi na njihovoj bezbjednosti – poručio je Karan.

Premijer Srpske Radovan Višković poručio je da je briga o djetetu obaveza ne samo porodice već šire društvene zajednice, te da vjeruje da će danas aktivirani sistem hitnog obavještavanja javnosti u slučaju nestanka maloljetnog lica „Pronađi me“; pružiti određenu sigurnost stanovnicima Srpske. Višković vjeruje da će ovaj sistem djelovati preventivno u smislu da će odvratiti eventualne počinioce takvih krivičnih djela.

– Ponosan sam što je Republika Srpske poslije Srbije prva koja u regionu ima ovaj sistem. Spremni smo da ponudimo sve svoje kapacitete da ovaj sistem zaživi i u drugom entitetu, ali i ostalim zemljama regiona, jer bi onda njegov uspjeh bio potpun – rekao je Višković.

On je dodao da bi bio srećan da ovaj sistem nikada ne zatreba, ali da je važno da je Srpska spremna da reaguje u najkraćem mogućem roku u slučaju potrebe.

Hitno obavještavanje podrazumijeva slanje poruke o nestanku maloljetnog lica sa svim relevantnim informacijama i to prekidom TV i radio programa, slanjem SMS poruke građanima, prikazima na ekranima na auto-putu, aerodromima i autobuskim stanicama.

 

(glas srpske)

Povezani članci

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button