Društvo

Fakultet tehničkih nauka Univerziteta „Privredne akademije“ Brčko distrikt BiH, nudi rješenje za najtraženija zanimanja

U Bosni i Hercegovini, evidentna je izražena potreba za raznovrsnim zanimanjima, što potvrđuju statistički podaci dostupni iz Zavoda za zapošljavanje Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) i Republike Srpske (RS). Međutim, suočavamo se s izazovom smanjenja uspješnosti u popunjavanju radnih mjesta u sektorima koji se smatraju deficitarnima. Glavni razlog ovog trenda leži u masovnom odlasku stručnih radnika iz Bosne i Hercegovine, koji uglavnom sele u zemlje Evropske unije u potrazi za povoljnijim životnim i radnim uvjetima, kao i većim primanjima. Ovi poslovi često zahtijevaju specifične vještine, određeni nivo obrazovanja ili iskustvo, te njihova potražnja varira u različitim sektorima i geografskim područjima zemlje.

Najveće procijenjene potrebe za novim zapošljavanjem u 2024 godini i iskazane su za zanimanjima u prerađivačkoj industriji, zatim trgovini, građevinarstvu  i ugostiteljstvu, te radnici u call-centrima.

Najtraženija zanimanja III i IV stepena srednje stručne spreme u 2024. prema rezultatima anketiranja će biti: prodavač – trgovac, konobar, bravar, zavarivač – varilac, vozač kamiona, kuhar, šivač, stolar, zidar, tesar, mašinski tehničar. Iskazana je i velika potražnja za pomoćnim radnicima u proizvodnji i radnicima za jednostavne poslove.

Za zanimanja sa fakultetskim obrazovanjem, najveća potražnja prema prognozama poslodavaca će biti iskazana za radnicima iz IT sektora (inžinjerima elektrotehnike, sistem inžinjerima, programerima – IT developerima i drugo), zatim ekonomistima, magistrima farmacije, te mašinskim i građevinskim inžinjerima.

U Brčko distriktu Univerzitet “ Privredna akademija“ nudi na Fakultetu Tehničkih nauka šest studijskih programa i to građevinsko inženjerstvo, saobraćajno inženjerstvo, mašinsko inženjerstvo, elektrotehnika, informacione tehnologije i  zaštitu, sa velikim brojem modula unutar navedenih studijski programa koji su veoma traženi na tržištu rada.

Prilikom odabira budućeg zanimanja, većina studenata i đaka nije upoznata sa plaćenosti pojedinih zanimanja, niti oni raspolažu podacima o tome koja su zanimanja deficitarna ili kojih zanimanja ima previše na bh. tržištu. Ovakva situacija doprinosi neusklađenosti obrazovnog sistema sa stanjem na tržištu, proizvodeći one kadrove kojih već ima previše na tržištu, dovodeći hiljade diplomanata ili maturanata u stanje nezaposlenosti po okončanju školovanja.

Ne zaboravite da odabir zanimanja nije konačna odluka i da se možete prilagoditi i promijeniti tokom vremena. Važno je da pratite svoje strasti i težite ka karijeri koja će vam pružiti zadovoljstvo i ispunjenje.

 

 

Povezani članci

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button