Naučnici drogirali ribe – i otkrili da im to pomaže da prežive

U eksperimentalnoj studiji koja je zapanjila naučnike, mladi lososi izloženi lijekovima za smirenje, kakvi se nalaze u zagađenim rijekama, pokazali su bolje rezultate u migraciji ka moru. Istraživači su u švedskoj rijeci Dal koristili implantate i uređaje za praćenje kako bi ispitali uticaj klobazama — lijeka za nesanicu — na ponašanje i kretanje riba.
Rezultati su bili iznenađujući: lososi pod uticajem ovog lijeka brže su prelazili prepreke na putu ka Baltičkom moru, uključujući brane hidroelektrana koje često predstavljaju ključnu barijeru u migracijama.
Iako djeluje kao pozitivan efekt, naučnici upozoravaju da se ovdje radi o ozbiljnom obliku zagađenja. Klobazam i slične psihoaktivne supstance spadaju među preko 900 farmaceutskih zagađivača već prisutnih u svjetskim vodenim tokovima.
„Promjena prirodnog ponašanja može imati duboke posljedice po čitav ekosistem“, upozorio je Markus Mikelangeli, saradnik na studiji objavljenoj u časopisu Science. „Iako lososi možda lakše plivaju, pitanje je šta gube zauzvrat.“
Ovo istraživanje baca novo svjetlo na paradoks modernog doba: dok uništavamo prirodna staništa i pravimo barijere, voda koju zagađujemo lijekovima možda nehotice “pomaže” nekim životinjama da se nose sa stresom koji smo im nametnuli.
(Avaz.ba)