
Smrtonosni marš pobunjenika iz M23, za koje se vjeruje da dobijaju značajnu podršku od Ruande, nastavlja da se širi kroz istočni Kongo. Nakon što su, kako navode izveštaji, preuzeli kontrolu nad gradom Goma početkom januara ove godine, pobunjenici su nastavili napredovanje prema drugim ključnim gradovima u regionu. Analitičari upozoravaju da bi nedostatak konkretnih diplomatskih rješenja i neodlučnost međunarodne zajednice mogli dovesti do eskalacije sukoba, pa čak i do regionalnog rata koji bi uključio dodatne zemlje, prenosi AP.
Prema najnovijim informacijama, M23 je uspio da presiječe glavne saobraćajne puteve koji povezuju Gomu sa ostatkom regiona, što je dovelo do masovnog raseljavanja – hiljade civila već su napustile svoje domove, a humanitarna kriza se produbljuje. Mnogi mirovni akteri i pripadnici međunarodnih misija pretrpjeli su gubitke, dok su ključne infrastrukture, uključujući aerodrom i bolnice, pogođene intenzivnim borbama.
Međutim, situacija se dodatno komplikuje činjenicom da pobunjenici, umjesto da se povuku, nastavljaju da učvršćuju svoju poziciju u Gomi. U međuvremenu, međunarodni i regionalni lideri iz istočne i južne Afrike održali su hitne sastanke u pokušaju da pronađu rješenje. Ipak, do sada nisu usvojeni konkretni prijedlozi za prekid sukoba, a pozivi na hitan razgovor i prekid vatre nisu doveli do smanjenja tenzija. Stručnjaci ističu da su susjedne zemlje, naročito Ruanda i Uganda, ključne za obezbjeđivanje mira – ali i potencijalni akteri koji mogu dodatno eskalirati situaciju ako se ne preduzmu odgovarajuće mjere
Dok neke međunarodne organizacije i zapadne zemlje pozivaju na obnovu diplomatskih pregovora, represivne mjere i pritisak na Ruandu ostaju pod velikom pažnjom. Vlada Demokratske Republike Konga osudjuje M23 kao terorističku organizaciju i optužuje Ruandu da koristi pobunjenike za eksploataciju mineralnih resursa, dok se istovremeno ističe potreba za kolektivnim regionalnim pristupom kako bi se spriječilo dalje širenje sukoba.
Analitičari upozoravaju da bi neadekvatne mjere mogle rezultirati „kolektivnim kolapsom“ regiona, s obzirom na to da se sukob u istočnom Kongu već proteže decenijama, a posljedice po bezbjednost, ekonomiju i humanitarne uslove mogle bi biti katastrofalne. Dok se napori za pregovore nastavljaju, mnogi se pitaju da li će međunarodna zajednica uspjeti da pronađe rešenje koje će zaustaviti nasilje i spriječiti dalju eskalaciju sukoba.
Ostaje da se vidi da li će pritisak iz regiona i na Zapadu dovesti do konkretnih akcija, ili će se situacija u istočnom Kongu nastaviti razvijati u pravcu sve većeg regionalnog sukoba.