Pravi se samo u Srbiji: Kilogram sira košta kao polovan auto
Prema nezvaničnim informacijama, danas na teritoriji Srbije živi samo oko 1.000 magaraca iako uzgoj ovih životinja može biti višestruko isplativ. Litar mlijeka košta od 20 do 50 evra, a potražnja za njim višestruko je skočila jer se pokazalo kao izuzetno djelotvorno u liječenju svih plućnih bolesti, pa su kod proizvođača formirane duge liste čekanja.
„Za magareće mleko se smatara da je po svom sastavu i kvalitetu najsličnije majčinom i jedino je koje čak i beba može da pije. To dovoljno govori koliko ima dobrih svojstava. Procenjeno je da ima 50 odsto više proteina nego kravlje. Pokazao se odličnim u lečenju kašlja, za kompletan oporavak organizma nakon teških operacija. Prethodnih meseci potražnja za magarećim mlekom je nikad veća. ne pitaju za cenu“, rekao je za „RINU“ Slobodan Simić iz Prirodnog rezervata Zasavica gdje ima farmu magaraca.
Cijena magarećeg mlijeka u nekim evropskim zemljama dostiže i visinu od preko 100 evra i može se reći da je među najskupljim na svijetu, a upravo zbog njegovih posebnih karakteristika, sir koji se od njega pravi je najrjeđi i takođe najskuplji na svijetu. Proizvodi se samo na jednom mjestu, a to je upravo Slobodanova farma u Zasavici. Košta oko 1.000 evra po kilogramu, što je i logično ako se uzme u obzir koliko je magarećeg mlijeka potrebno da bi se napravila tolika količina sira.
Najskuplji sir u svijetu proizvodi se u pakovanjima od 50 grama. Prijatnog je ukusa, a ono što ga čini izuzetnim (pored cijene) svakako je i njegovo blagotvorno dejstvo na zdravlje.
„Ono što je jedini problem jeste da ma koliko god bilo traženo magarećeg mleka nema dovoljno. Magarica daje male količine, a to je u proseku od nekoliko decilitara do par litara po danu. Ženka je gravidna (noseća) 14 meseci i tokom tog perioda ne može da se muze, kao ni nekoliko meseci nakon što na svet donose mlade jer mladunče ne bi moglo da preživi ukoliko bi se mleko uzimalo za prodaju“, kaže Slobodan.
Srpski magareći sir iz Zasavice probali su i britanski princ Čarls i njegova supruga Kamila, a tragom te informacije prije nekoliko godina u rezervat kod Sremske Mitrovice stigao je i lični biograf britanske kraljevske porodice, za njim i ekipa BBC-ja
(Nezavisne)