Schmidt danas pred Vijećem sigurnosti UN-a o stanju u BiH
Pred Vijećem sigurnosti UN-a danas o Bosni i Hercegovini. Na 40-ak stranica sažeo je visoki predstavnik, Christian Schmidt, stanje u našoj državi. Napredak na EU putu primjetan, ali i podrivanje ustava, etno-nacionalni revizionizam, depopulizacija i pad ekonomske aktivnosti. Izvještaj poslan, danas i obraćanje. Uz Schmidta, trebao bi se obratiti i predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović.
Period izvještavanja od 16. oktobra do 15. aprila obilježen je napretkom Bosne i Hercegovine (BiH) ka integraciji u Europsku uniju (EU), ali i nezapamćenim napadima na Opći okvirni sporazum za mir, napisao je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt u svom najnovijem izvještaju Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda,
Istakao je kako je 21. i 22. marta 2024., Europsko vijeće odlučilo otvoriti pregovore o pristupanju s BiH. Vijeće je pozvalo Europsku komisiju da pripremi pregovarački okvir, koji će biti usvojen nakon što se završe svi relevantni koraci iz preporuke Komisije od 12. oktobra 2022. Odluka Europskog vijeća predstavlja prekretnicu u pogledu prilika koje se otvaraju za BiH, naglasio je Schmidt.
Potom je upozorio na vlasti Republike Srpske (RS) predvođene predsjednikom RS i liderom SNSD-a Miloradom Dodikom, koje „aktivno podrivaju državu BiH, njene nadležnosti i institucije, a time i Dejtonski sporazum.
„Njihova prijetnja da paraliziraju državne organe blokiranjem njihovog rada i donošenja odluka prijetnja je funkcioniranju države i njenoj sposobnosti da obavlja svoje odgovornosti. Njihova prijetnja da će jednostrano povući RS iz ustavnog, pravnog i institucionalnog okvira države – uključujući Oružane snage BiH i poreznog, pravosudnog i izbornog sistema države – prijetnja je uspostavljanju paralelnog okvira RS-a. Svi politički čimbenici moraju izraziti svoje bezuslovno poštovanje prema Dejtonskom sporazumu i BiH, njenom državnom suverenitetu i teritorijalnom integritetu. To poštovanje djelimično nedostaje“, naveo je visoki predstavnik.
Između ostalog, navedeno je u njegovom izvještaju da FBiH i RS krše zakon i odluke Ustavnog suda “prepisivanjem” državne imovine na entitete. U izvještaju Schmidta govori se i o napadima na sudstvo, napadima na povratnike i brojnim drugim gorućim problemima u BiH. Također, Schmidt u izvještaju upozorava Vijeće sigurnosti UN na poteze vlasti u RS i navodi radnje koje bi “mogle dovesti do de facto raspuštanja države BiH”.
Schmidt je Izvještaj o stanju sigurnosti u BiH poslao generalnom sekretaru UN Antoniju Guterresu koji je izvještaj proslijedio predsjedavajućem Vijeća sigurnosti, a on ga je uputio šefovima stalnih misija svih zemalja članica Vijeća sigurnosti UN-a.
(N1)