Tehnologija

Zemlja će dobiti „drugi Mjesec“

Zemljina gravitaciona sila će prouzrokovati da zarobljeni asteroid kruži oko naše planete skoro 60 dana. Tako će ove jeseni, na ograničeno vrijeme, Zemlja dobiti “drugi Mjesec”.

Prema studiji objavljenoj ove sedmice, asteroid dužine gradskog autobusa bit će zarobljen gravitacionom silom Zemlje i orbitirat će oko naše planete skoro dva mjeseca, postajući “mini Mjesec”.

Blizu Zemlje

Asteroid će orbitirati oko planete Zemlje od 29. septembra do 25. novembra prije nego što se vrati u svoj dom, pojas asteroida koji kruži oko Sunca.

 

– Objekat koji će nas posjetiti pripada pojasu asteroida Arjuna, sekundarnom pojasu asteroida koji je sastavljen od svemirskih stijena koje prate orbite vrlo slične Zemljinoj – rekao je Karlos de la Fuente Markos (Carlos de la Fuente Marcos), profesor na Univerzitetu Komplutense u Madridu i glavni autor istraživanja, za „Space.com“.

 

Objasnio je da neki od asteroida iz pojasa Arjuna mogu prići relativno blizu Zemlji, na blizu 2,8 miliona milja, odnosno 4,5 miliona kilometara.

Ako se kreću relativno sporo za asteroide, brzinom od 2.200 milja na sat (3.540 km/h), tada njihove putanje postaju snažnije pod uticajem Zemljine gravitacije nego inače.

 

– Pod ovim uslovima… objekat može postati privremeni Zemljin Mjesec – rekao je on, dodajući da će se to dogoditi sa pomenutim asteroidom počevši od sljedeće sedmice i da će trajati oko dva mjeseca.

Također, napomenuo je da asteroid neće pratiti potpunu orbitu oko Zemlje.

Asteroid je otkriven 7. avgusta putem sistema Asteroid Terrestrial-Impact Last Alert System (Atlas), programa koji finansira NASA, a dug je deset metara, što je izuzetno malo u poređenju sa Zemljinim Mjesecom, čiji prečnik iznosi oko 3.474 kilometra.

Fenomen po treći put

– Objekat će biti “previše mali i slab za uobičajene amaterske teleskope i dvoglede” – dodao je Markos.

Inače, naučnici su dodali da vjeruju da će se ovaj mini Mjesec vratiti u Zemljinu orbitu ponovo 2055. godine.

I ne bi ovo bio prvi put da Zemlja ima mini Mjesec. Naime, istraživači su napisali u svom radu kako se ovaj fenomen dogodio još dva puta – 1981. i 2022. godine.

(DNEVNI AVAZ)

Povezani članci

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button