
MOSTAR – Gradonačelnik Mostara Mario Kordić rekao je da je naređena evakuacija stanovništva u blizini mostarske deponije Uborak, te da je požar podmetnut.
Ukratko:
- Evakuacija stanovništva zbog širenja požara
- Vatra ponovo prijeti okolnim naseljima
- Problem predstavlja i spremnik za gorivo
- Kordić traži istragu o navodnoj paljevini
Kordić je nakon sjednice Kriznog štaba Grada Mostara naglasio da bi građani biti smješteni u prihvati centar Salakovac.
Požar se ponovo aktivirao i prijeti naseljima
Podsjećamo, požar na mostarskoj deponiji Uborak jutros, 24. juna, se opet se aktivirao i sada vatra prijeti i okolnim naseljima.
Iz Vatrogasne brigade dodaju da je na terenu dovoljan broj vatrogasaca i vatrogasnih vozila. Na požarištu su tokom noći i jutra dežurala dva vozila i sedam vatrogasaca, a u Mostaru se još osjeti miris dima.
Šta gradonačelnik tvrdi o uzroku požara?
Kordić tvrdi da je požar na mostarskoj deponiji u utorak naveče podmetnut.
Gradonačelnik grada na Neretvi pozvao je tužilaštvo i MUP da se uključe u istragu ovog slučaja.
“Mi smo sada naredili evakuaciju tog dijela stanovništva iz sigurnosnih razloga, a ono što dodatno predstavlja problem jer se tu nalazi i spremnik za gorivo. Vatrogasci su gore na licu mjesta i pokušavaju riješiti tu novonastalu situaciju”, istakao je gradonačelnik Mostara i naglasio:
“Ponovit ću, požar je podmetnut”.
Šta pokazuju informacije sa terena?
Navodi da kako informacije s terena govore kako su se neke osobe “čitavu noć kretale po deponiji”. Naglašava da je situacija u gradu teška, te da se slučaj politizira i da sve ide preko leđa građana.
“Građani se koriste u političke svrhe. Nemoguće je šta se radi”, rekao je Kordić govoreći o novoj blokadi lokacije koju je štab odredio kao pretovarno mjesto s kojeg se odvozi smeće iz grada na deponije u druge dijelove BiH.
Kada je izbio požar na deponiji Uborak?
Podsjećamo, požar na deponiji Uborak izbio je u ponedjeljak, 22. juna, a juče je stavljen pod kontrolu zatrpavanjem deponije zemljom.
Nezavisne.com
