Evropska unija razmatra sankcije protiv Kine prvi put zbog slanja oružja Rusiji
Prema izvorima, visoki predstavnik EU-a za vanjske poslove Josep Borrell obavijestio je zemlje članice EU-a o relevantnim obavještajnim podacima i pozvao na odlučnu akciju.
Borrell je izjavio da su dokazi „uvjerljivi“ i da pokazuju „pružanje smrtonosne podrške“ Rusiji.
„Sada moramo razmotriti cijeli niz alata, uključujući zabrane poslovanja s kineskim kompanijama, zamrzavanje imovine i zabrane putovanja. Ali također morate razgovarati direktno s Kinom i jasno dati do znanja: ‘Uvijek ste govorili da želite ostati Vi niste neutralni. Vi također ne tražite mir'“, rekao je.
Izvori novinske agencije odbili su elaborirati obavještajne nalaze. Međutim, visoki diplomat pozvao se na „vrlo ozbiljne“ izvještaje Reutersa.
Krajem septembra agencija je ekskluzivno izvijestila da je podružnica ruske državne odbrambene kompanije Almaz-Antey, pod nazivom Kupol, razvila i testirala novu borbenu bespilotnu letjelicu dugog dometa u Kini i namjerava tamo uspostaviti masovnu proizvodnju za upotrebu u rat protiv Ukrajine. U tome su učestvovali kineski stručnjaci.
Kina tvrdi da zadržava navodno neutralnu poziciju u pogledu ruskog rata protiv Ukrajine. Međutim, kineske kompanije nastavljaju opskrbljivati Rusiju robom s dvojnom namjenom. Službeno nije zabilježen nikakav transfer kineskog oružja u Moskvu.
Nedavno je ukrajinski predsjednički povjerenik za politiku sankcija, Vladyslav Vasiuk, izjavio da oko 60 odsto stranih komponenti pronađenih u ruskom oružju na bojnom polju u Ukrajini potiče iz Kine.
Medijski izvještaji također pokazuju da Zapad posjeduje dokaze o kineskim kompanijama koje tajno isporučuju oružje Rusiji. To bi moglo signalizirati značajnu eskalaciju uključenosti Pekinga u rat u Ukrajini.
Prema ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom, Kina pomaže Rusiji da produži rat protiv Ukrajine.
(KLIX)