Vijesti

Počinje redovno zasedanje Skupštine Srbije, na dnevnom redu i izmene i dopune Zakona o visokom obrazovanju

U Skupštini Srbije počinje prva sednica redovnog prolećnog zasedanja, a predložen je dnevni red sa 62 tačke, među kojima su i četiri zakona iz oblasti obrazovanja, uključujući izmene i dopune Zakona o visokom obrazovanju. Na sednici treba da bude konstatovana i ostavka premijera Miloša Vučevića.

Predlogom izmena i dopuna Zakona o visokom obrazovanju predviđeno je da školarine studentima budu umanjene za 50 odsto, dok Predlog zakona o utvrđivanju garantne šeme i subvencionisanju dela kamate kao mera podrške mladima u kupovini prve stambene nepokretnosti predviđa učešće od samo jedan odsto i subvencionisanje kamate u prvih šest godina otplate kredita.

Predloženo je da parlament razmatra i predloge za izmenu i dopunu Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, Zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju i Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju.

Na dnevnom redu je i set finansijskih zakona, među kojima je i Predlog zakona o zaštiti finansijskih korisnika finansijskih usluga kojim se ograničavaju kamatne stope na gotovo sve vrste kredita.

Pred poslanicima je i više sporazuma, kao i ugovora o potvrđivanju kreditnih aranžmana za finansiranje pojedinih infrastrukturnih projekata, a na dnevnom redu je i dokument o dobijanju prvog dela pomoći iz Reformske agende Srbije sa EU od 112 miliona evra.

Predloženo je da se raspravlja i o Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima.

Poslednja tačka predloženog dnevnog reda je predlog za razrešenje predsednice Narodne skupštine, Ane Brnabić, koji je podneo 41 poslanik opozicije.

Na sednici treba da bude konstatovana i ostavka premijera Miloša Vučevića, a kako je rekla predsednica Skupštine Ana Brnabić, to će biti učinjeno pošto se završi rasprava o svim tačkama dnevnog reda.

Brnabić je ranije izjavila da je na dnevnom redu mnogo važnih tačaka za građane, mlade i privredu zemlje i istakla da očekuje da će predstavnici opozicije učestvovati u radu, dodajući da je to njihova obaveza prema građanima.

Većina opozicionih stranaka najavila, je međutim da neće učestvovati u radu sednice navodeći da smatraju da prvo treba ispuniti zahteve studenata u blokadi  – DS, NADA, Stranka slobode i pravde, Narodni pokret Srbije, a neke od njih su najavile da će imati određenih aktivnosti u parlamentu, ne precizirajući kakvih.

(dnevniavaz)

Povezani članci

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button