Zašto odgađanje alarma može biti štetno za vaše zdravlje

Korištenje odgode alarma razlikovalo se ovisno o danu u sedmici, naime bilo je izraženije tokom radnih dana, dok je najmanje korištenja zabilježeno vikendom, posebno subotom i nedjeljom ujutro.
Korištenje snooze funkcije bilo je rjeđe među onima koji su spavali pet ili manje sati. Prema riječima naučnica, razlog tome mogao ni biti što ti ljudi skraćuju san zbog poslovnih obaveza pa su prisiljeni odmah ustati i započeti dan, bez vremena za odgađanje buđenja.
Stanovnici SAD-a, Švedske i Njemačke su najčešće koristili odgodu alarma, dok je ta praksa bila najmanje zastupljena među stanovnicima Japana i Australije.
„Odgoda alarma remeti neke od najvažnijih faza sna. Sati neposredno prije buđenja bogati su REM fazom sna. Pritiskom za odgodu alarma prekidate te ključne faze, a u periodima između alarma dobijate samo lagani san“, tvrdi Robbinson.
Za takav san je karakterističan sindrom nemirnih nogu, koji uključuje trzanje, grčenje, trnjenje ili bol u nogama. Također, više odgođenih alarma može izazvati osjećaj iscrpljenosti i učiniti vas još više pospanim.
Najbolji način da poboljšate kvalitetu sna i budete spremni za naredni dan je da postavite alarm na najkasnije vrijeme i obavezno ustanete čim se prvi put oglasi.
(Klix.ba)